Med solarier på vrangen, videoværker, hvor naboer tager livet
af hinanden, madperformances, tankevækkende tekster på væggene, nye landskabsmalerier og grænse-overskridende installationer skyder 26 unge kunstnere dette
års EXIT-udstilling i gang i GL STRAND.
Den 53. Venedig Biennale sammen med GL STRAND Kunstforening
Er du optaget af samtidens emner inden for kunsten og følger du med i de nyeste kunstneriske tendenser, må du ikke gå glip af årets kunstbegivenhed i Venedig. Oplev biennalens højdepunkter sammen med Kunstforeningen GL STRAND, der tager på en forlænget weekend fra den 27. august – den 30. august.
Kom og debattér på SALON-manér med: Jes Stein Pedersen, Deadline 2. sektion på DR2, Mads Øvlisen, formand for Kunstrådet, Henrik Kaare Nielsen, kulturteoretiker, Aarhus Universitet og Stine Marie Jacobsen, afgangselev fra det Kongelige Danske Kunstakademi 2009.
GL STRAND butik sælger nu det næste TRYG-TRYK i rækken, der i år er skabt af Cathrine Raben Davidsen. Et tryk med titlen "the absence", inspireret af Virginia Woolfs motivkreds. I karakteristisk Catrine Raben Davidsensk stil er det er billede med en poetisk streg og stærke toner.
TRYG-TRYK er blevet til i et samarbejde mellem GL STRAND og TRYG VESTA.
Læs mere
Bogmarked i gården
Gør et kup på GL STRANDs bogmarked, der er åbent hver weekend i gården under EXIT-udstillingen (med undtagelse af den sidste weekend). Der vil være både kunstbøger og flotte kataloger til priser helt i bund. Hver weekend byder på nye tilbud og nyt udvalg.
Alle weekender fra den 16. maj – 28. juni kl. 12-16
Nyt samarbejde med Politikenbillet.dk
Fremover vil du nemt kunne booke og betale din billet til fx saloner og printe den selv via politikenbillet.dk. Politikenbillet er et online billetsystem, der formidler billetter til kulturelle arrangementer i Danmark.
Det er fortsat muligt at købe billetter i GL STRANDS butik.